Konteyner Hava Yastığı Nedir?

Konteyner Hava Yastığı Nedir?

Konteyner hava yastığı nedir? Hava yastığı çeşitleri nelerdir? Ve çok daha fazlasının cevabı için makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Konteyner hava yastıkları, yük taşımacılığını güvenli kılmanın etkili yollarından biridir. Konteynerlar, kargolar gibi nakliyecilik gerçekleştirilen araçlarda kullanılan hava yastıkları kargoyu sabitlemek, sarsıntı esnasında yükün zarar görmesini engellemek amacıyla tercih edilmektedir.

Kargoyu sabitlemek için ahşap bloklamalardan ve desteklerden çok daha ekonomik ve etkilidir.

Yüklerinizin nakliye esnasında hasar görmesinden korumak için International Dunnage’dan yüksek kalitede hava yastığı temin edebilirsiniz.

ID hava yastıkları;

 • Hafif levellar için, iyi muhafaza edildiğinde yeniden kullanılabilir.
 • Üstün yük dengeleme kapasitesi vardır.
 • Yük kaymasına karşı yüksek dirençlidir.
 • Tonlarca basınca karşı dayanıklıdır.

ID sayesinde yükünüzün ağırlığına ve boyutuna en uygun hava yastığını temin edebilir, yük emniyetinizi sağlayabilirsiniz.

Konteyner Hava Yastığı Boyutu Nasıl Seçilir?

Hava yastığı kullanımında, yastığın yüke uyguladığı kuvvet ile ürün ağırlığı eşit veya üründen daha fazla olmalıdır. Bunun için yastık ile ürünün yüzey teması da mümkün olduğunca fazla olmalıdır. Hava yastığı seçmek için:

 • Yükün boyutu ve ağırlığı
 • Yükün çeşidi (tuğla, kâğıt rulo vs.)
 • Nakliyenin türü unsurlarını göz önünde bulundurmak gerekir.

Hava yastığının boyutlarını ve özelliklerini incelemek doğru hava yastığı seçimini kolaylaştırır. International Dunnage’da yer alan hava yastığı çeşitleri ve özellikleri:

Bison Level 0

Maksimum çalışma basıncının 2 – 3 PSI olduğu hava yastıklarıdır. Hafif malzemeler için tır taşımacılığında tercih edilmektedir.

Level 1

AAR tarafından doğrulanan, sık tercih edilen hava yastığı tipidir. Tır – konteyner taşımacılığı için uygundur. İki katlı kağıt hava yastıkları ile eşdeğerdir.

Level 2

Tır, konteyner ve deniz taşımacılığı için uygundur. Demiryolu üzerinde konteyner veya römork için kullanılabilir. Dört katlı kağıt hava yastıkları ile eşdeğerdir.

Level 3 – 4

Kağıt rulodan tuğlaya kadar hemen hemen her türlü yük için uygundur. 93.000 KG kapasiteye kadar yükleri taşıyabilir. Özellikle demiryolu taşımacılığında tercih edilmektedir. Sekiz katlı kağıt hava yastıkları ile eşdeğerdir.

Level 5

Demiryollarında ve deniz taşımacılığında kullanıma uygundur. Büyük kağıt ruloları, metal sarmanları gibi 93.000 KG kapasiteyi aşan yükler için tercih edilmektedir.

Kare Yastık

Standart hava yastığının dolduramadığı genişlikteki boşluklar için kullanılır. Ürünleri sabitleme amacıyla tasarlanmıştır, yük güvenliği için kullanılmaz. Başka hiçbir ürün kullanımına gerek kalmadan ürünleri sabitlemeye yarar.

AAR sertifikalıdır ve neme karşı dirençlidir.

Üç boyutlu yastıklardır. 40 ile 85 cm aralığındaki boşlukları doldurmak için uygundur.

İkiz Yastık

İki ayrı hava yastığının bir araya getirilmesiyle tasarlanmıştır. 60 ile 100 cnm arası boşlukları doldurmaya uygundur.

Bladder Yastık

Hafif yükler için tercih edilen yastık çeşitlerinden biridir. Dış yüzeyinde PP kumaş içermez, yalnızca şişirilen iç yastıktan oluşmaktadır. Şişirildikten sonra yastık şeklini alır ve hassas, pürüzsüz yüzeyler için idealdir.

Eğer yükünüze uygun özel hava yastığına ihtiyacınız varsa, International Dunnage sizler için farklı şekilde, boyutta ve ağırlıkta hava yastığı özelleştirmektedir. 

Konteyner Hava Yastığı Nedir? başlıklı makalemizden memnun kaldıysanız Hava Yastıkları Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

murat tastan

İletişim Formu

  Need dependable, cost effective transportation of your commodities? Fill out our easy Quote Request Form below to get a fast quote on your job.

  Personal Data

  Pickup Address

  Lift Gate at Pickup PointLimited Access Pick Up